Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 4343 online | Toplam Üye: 83335
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DOĞRU/YANLIŞ TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 30.09.2014 - 16:49:01 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2010 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
eş durumu ,zorunlu-açıktan atamalar hakkında herşey.....
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 14.06.2010 - 09:58:42
Mesaj . Mesaj konusu : eş durumu ,zorunlu-açıktan atamalar hakkında herşey.....
Mesaj Numarasi : NTAuMTcuNy44NA== | MTQxMjA4NDk0MQ==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

arkadaşlar eş durumu ve normal atamalar hakkında araştırma yapmış biri olarak bilgi ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum..
eğer bu bu konuda sorularınız olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım..

Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 14.06.2010 - 10:32:43
Mesaj . Mesaj konusu : 

eşim 5 yıldır aynı sehırde özel bı bankada calısıyor.zorunlu hızmetten sonra onun yanına es durumu yapabılıyormuyum ?yoksa herzamn o mu bana tabii olmak zorunda
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 14.06.2010 - 14:00:56
Mesaj . Mesaj konusu : 

radz demiş ki:
eşim 5 yıldır aynı sehırde özel bı bankada calısıyor.zorunlu hızmetten sonra onun yanına es durumu yapabılıyormuyum ?yoksa herzamn o mu bana tabii olmak zorunda

bu o kadar zor ki ..bırakın özeli devlet bankasında dahi olsa eşiniz ben kaç senedir eş atamalarını takip ediyorum.eşi doktor dışı bir meslekte ise ( asker akedemik personel,seçimle gelmiş yöneticiler ve üst bürokratlar hariç) atamasının yapıldığını görmedim.
diyelim kabul ettiler bu sefer eşinizin kaç yıl prim ödediğinine bakılır.görünüşe göre ya sizinle aynı ya sizden az.bu durumda bile reddetme ihtimalleri yüksek,size tavsiyem eşinizin sizin bulunduğu yere atanması yada ikinizin ortak olabilecek yere tayin istemeniz...ama bir şansınızı deneyin eş kurasında

Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 14.06.2010 - 16:51:21
Mesaj . Mesaj konusu : 

Merhaba drkonya,mecburi hizmetini tamamlamadan eşim istifa etmişti ve cezası temmuzda bitiyor.şu an benim çalıştığım ile atanması için ne yapmamız lazım.Teşekkür ederim Smile
Başa dön
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 15.06.2010 - 07:26:24
Mesaj . Mesaj konusu : 

fibrin demiş ki:
Merhaba drkonya,mecburi hizmetini tamamlamadan eşim istifa etmişti ve cezası temmuzda bitiyor.şu an benim çalıştığım ile atanması için ne yapmamız lazım.Teşekkür ederim Smile

temmuzdan sonraki ilk açıktan atama kurasına katıldıktan sonra çalışmasına mütakip ilk gün açık bulunan eş durumu kurasına ( 2 ayda bir açılyor) katılıp yanınıza gelmesi mümkün

Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 15.06.2010 - 08:01:36
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

Babamın sağlık durumu nedeniyle atama istiyorum. Ama babamın Bağ-Kur'u var. Bu durumda bakmakla yükümlü olmamış mı oluyorum ? Yani atama için gereken bu şartı yerine getirememiş mi olacağım ?
Başa dön
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 15.06.2010 - 08:22:34

pasha_boy demiş ki:
Babamın sağlık durumu nedeniyle atama istiyorum. Ama babamın Bağ-Kur'u var. Bu durumda bakmakla yükümlü olmamış mı oluyorum ? Yani atama için gereken bu şartı yerine getirememiş mi olacağım ?

Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 19. Maddesine Göre
Sağlık Mazereti Nedeniyle Atama Talebinde Bulunanlar;
1) Mazerete dayalı atama talep formu,
2) Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden alınacak sağlık kurulu
raporunun aslı veya raporun verildiği hastane baştabipliği tarafından
onaylanmış sureti (başvuru tarihi itibariyle son altı ay içerisinde
alınmış)
3) Raporun eşine veya kanunen bakmakla yükümlü bulunduğu
anne, baba ve çocuklarından birine ait olması halinde vukuatlı nüfus
kayıt örneği, anne ve babası için ise; ikametgah ilmühaberi..

eğer babanızın sağlık güvencesi sizden bağımsızsa bkmakla yükümlü olmayacağınızı düşünüyorum

Başa dön
pasha_boy
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 15.06.2010 - 12:45:39

Yok yok maalesef bağımsız benden. Bu nedenle baştan kaybediyorum.
Arka gerek arka düşman gerek korka... Arkamız olaydı mecburi devam ederken bile giderdik ya, söyletmen gari...
Başa dön
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 15.06.2010 - 12:55:10

pasha_boy demiş ki:
Yok yok maalesef bağımsız benden. Bu nedenle baştan kaybediyorum.
Arka gerek arka düşman gerek korka... Arkamız olaydı mecburi devam ederken bile giderdik ya, söyletmen gari...

atamalar içinde en zoru sağlık atamasıdır.üzerinize bile olsa atanma ihtimalin zor ama ben gene de denemeni tavsiye ediyorum.bunların sağı solu belli olmaz..ya tutarsa Smile

Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 15.06.2010 - 16:07:57
Mesaj . Mesaj konusu : 

Benim sorum da acaba, diyelim babamıza ait sağlık mazereti kabul edildi, o zaman babamızın ikamet ettiği yere mi atanıyoruz, ya da mesela derler mi erzurum eğt araş hastanesi vb fln var, oralarda da takip ve tedavi olabilir seni oraya atıyoruz. Benim bildiğim kadarıyla bakmala yükümlü olunan kişinin sağlık güvencesinin ayrı olmasının atamayla ilişkisi yok. Sonuçta çoğu kişinin annesi babasının kendi sağlık güvencesi var ve nadir de olsa bazen mazeret olarak kabul ediliyor
Başa dön
DrSerkan
Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 15.06.2010 - 16:14:14
Mesaj . Mesaj konusu : 

ben buldum cevabını.

http://www.saglik.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF7A2395174CFB32E16B8FF20ABDF60D66

Ailemde bakmakla yükümlü olduğum ağır hasta kişiler var, halen görev yapmakta olduğum yere onları getirmeme imkan yok, onların yanına gitmek için ne yapmalıyım?
--------------------------------------------------------------------------------

Sağlık durumu nedeniyle tayin talebinde bulunanlar Bakanlığımız Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 14. Maddesine göre kendisinin veya Kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimselerden birinin (kendi, eşi, çocuğu, babası, annesi) sağlık durumunun bulunduğu yerde tehlikeye gireceği, tam teşekküllü resmi bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenlerin raporları Bakanlığımızca belirli günlerde toplanan Sağlık ve Değerlendirme Komisyonunda neticelendirilir; uygun görülenlerin tayinleri tedavilerinin yapılabileceği bir sağlık kuruluşunun bulunduğu illerden birine tayini yapılabilmektedir.
Başa dön
bluedrhgp
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 15.06.2010 - 18:10:03
Mesaj . Mesaj konusu : 

yeni mezun biri asistan olan eşinin yanına nasıl atama istiyor yani hangi kuraya katılıyor ya da ismi nasıl ve hangi listede çıkıyor?
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
fkan
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 15.06.2010 - 19:08:52
Mesaj . Mesaj konusu : 

TIPTA VE DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ'ne göre

Asistanlıkta kurum değiştirme

MADDE 23 -
(1) Uzmanlık eğitiminin kesintisiz olması şarttır.
b) Dal değiştirmeksizin kurum değiştirenlerin yeni başlayacakları kurumların eğitim sorumluları ve akademik kurullarınca kabul edildiği takdirde, önceki uzmanlık eğitiminde geçen süreler, uzmanlık eğitiminin süre ve rotasyonlarından sayılır.
(4) Uzmanlık öğrencilerinin uzmanlık eğitimlerini yerleştirildikleri kurum ve birimlerde tamamlamaları zorunludur. Ancak eğitim yetkisi kaldırılan kurum ve birimlerdeki uzmanlık öğrencileri, Kurulun (Tıpta Uzmanlık Kurulu) tespit edeceği kurum ve birimlere kendi mevzuatlarına uygun olarak nakledilir.
(5) Uzmanlık eğitimine başlandıktan sonra ortaya çıkan sağlık ve eş durumu mazeretlerinden dolayı eğitimlerine başka bir ilde devam etmek isteyenler, mazeretlerini bildirir kanıtlayıcı belgeleri kurumları aracılığı ile Kurula gönderir. Kurul doğrudan doğruya veya 7 nci maddenin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca oluşturulan komisyonlar marifetiyle, uzmanlık öğrencisinin tabi olduğu mevzuata göre mazeretleri geçerli görülenleri tespit eder. Mazereti kabul edilenler için, gitmek istedikleri kurumdaki ilgili uzmanlık dalının sınava girilen dönemdeki sınav puanına veya o dönemde o birim için kadro açılmamışsa son üç sınav puanının ortalamasına bakılır. Geçiş yapmak isteyen uzmanlık öğrencisinin puanı geçiş yapılacak birimin giriş puanına eşit veya bu puandan daha yüksek ve geçiş yapmak istenilen birimin kadro durumu uygun ise ilgili mevzuat çerçevesinde bir defaya mahsus olmak kaydıyla geçiş yaptırılır.
(6) Uzmanlık eğitimine başladıktan sonra kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu eş, anne, baba veya çocuklarından birinin ortaya çıkan hastalığının o ilde tedavisinin mümkün olmadığını veya görev yerinin değişmemesi halinde bu kişilerin hayatının tehlikeye gireceğini sağlık kurulu raporuyla belgelendirenler; tedavinin yapılabileceği bir sağlık kurumunun bulunduğu veya kişinin sağlığının olumsuz etkilenmeyeceği bir ildeki ilgili uzmanlık eğitiminin verildiği kuruma beşinci fıkradaki şartların taşınması koşuluyla atanırlar. İlgili kişilerin sağlık kurulu raporlarını Bakanlığın eğitim ve araştırma hastaneleri ya da Devlet üniversitelerinin uygulama ve araştırma merkezlerinden almaları zorunludur.
(7) Eş durumu nedeniyle nakil talebinde bulunan uzmanlık öğrencileri; eşinin 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren bir kurum veya kuruluşta, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) fıkraları ile geçici pozisyonlar hariç olmak üzere memur kadrosunda çalıştığını ve eğitim aldığı ilde eşinin kurumunun veya durumuna uygun bir kadronun bulunmadığını belgelemesi halinde, eşinin görevli olduğu ildeki uzmanlık eğitimini alabileceği kuruma beşinci fıkradaki şartları taşıması .

Eş Durumu Nedeniyle Atama
Madde 20 - (Değişik madde 24/06/2006 - 26208 Yön/14 Mad. ; Değişik madde: 13/04/2007- 26492S.R.G Yön/12.md.)
Farklı görev yerlerinde çalışan eşler, Bakanlıktan aile birliğinin sağlanabilmesi için nakil talebinde bulunabilirler.
Personelin eş durumu nedeniyle nakil talebinde bulunabilmesi için; eşinin, 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren bir kurum veya kuruluşta memur kadrosunda çalıştığını belgelemesi gereklidir.
Eşlerin ikisinin de Bakanlık personeli olması halinde, kıdemli personele öncelik tanınarak, her iki eş için de D veya C hizmet gruplarından uygun bir ilde aile birliğinin sağlanması esastır. Eş durumu açısından kıdem sıralaması; Bakanlık Merkez teşkilatı kadroları, İl müdürleri, başhekimler, klinik şefleri, klinik şef yardımcıları, başasistanlar, kapsam dışı uzman tabipler, yan dal uzmanları, uzman tabipler, tabipler, diş tabipleri, eczacılar, 4 yıllık lisansiyerlerin atanabildiği kadro unvanları, 3 yıllık yüksek öğrenim mezunlarının atanabildiği kadro unvanları, 2 yıllık önlisans mezunlarının atanabildiği kadro unvanları, kadro unvanlarına bakılmaksızın 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları, 3 yıllık yüksek öğrenim mezunları, 2 yıllık yüksek öğrenim mezunları, lise mezunları ve bunlarda eşitlik olması halinde hizmet süresi fazla olan, maaş derece-kademesi yüksek olan ve terfi tarihi kıdemli olan şeklindedir. Kıdemli personelin çalıştığı il diğer eş için D veya C hizmet grubu il ise, kıdemsiz eş bu ile atanır. Aksi halde kıdemli eş için kıdemsiz eşin bulunduğu ilin D veya C hizmet grubundan olmasına bakılır. Her ikisi de mümkün olmazsa kıdemli eşin bulunduğu yere kıdemsiz eş atanır. (Değişik cümle: 22/10/2009-27384 S.R.G. Yön/12.md.) Ancak; başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde dönem tayininde veya sınav sonucunda atanan kıdemli personelin kıdemsiz eşinin eş durumu tayininde D ve C hizmet grubu şartı aranmaz. Bu Yönetmeliğin 19, 21 ve 24 üncü maddeleri uyarınca atanan personelin eşinin, eş durumu tayininde kıdem şartı ile D ve C hizmet grubu şartı aranmaz. Aynı ilde çalışan eşlerin naklen atama talep etmeleri halinde aynı ilke ve öncelikler uygulanır.
İl müdürleri, başhekimler, klinik şefleri, klinik şef yardımcıları ve başasistanların eş durumu nedeniyle atamasında hizmet grubu şartı aranmaz.
Uzman tabiplerin, uzman tabip olmayan eşinin eş durumu sebebiyle atamasında ve tabiplerin, tabip ve uzman tabip olmayan eşinin eş durumu sebebiyle atamasında hizmet grubu şartı aranmaz.
Eşlerden biri bir başka kurumda çalışıyor ise; varsa o kurumla yapılan protokol hükümleri dönem beklenilmeden uygulanır. Ancak, başka kurumda çalışan eşin, Bakanlık personelinden Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde unvan, kadro ve görev bakımından üst olması veya zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması halinde eş durumu ataması değerlendirilerek yapılır. Teşkilatın bulunmaması veya bir başka yerde istihdamı mümkün olmayan hallerde, Bakanlık ilgili Kurumla koordinasyon sağlayarak eş durumu atama talebini değerlendirir. Bu hallerde atama yapılamıyor ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi hükümleri uygulanır.
Eşi, Bakanlık eğitim ve araştırma hastanelerinde Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre başasistan veya asistan olanların; eş durumundan faydalanabilmeleri için eşlerinin kalan başasistanlık ve asistanlık süresinin altı aydan fazla olması zorunludur.
(Değişik cümle: 22/10/2009-27384 S.R.G. Yön/12.md.) Eş durumu mazereti kabul edilen personelden uzman tabip, tabip, diş tabibi ve eczacıların görev yerleri, ulaşım koşulları ve yol mesafesi göz önünde bulundurularak aile birliği korunacak şekilde Bakanlıkça ilan edilen boş yerler arasından yaptıkları tercihler doğrultusunda kura ile belirlenir. Yapılan bu kura sonucu aynı ile yerleştirilen personel, kura sonuçlarının ilanından itibaren 5 gün içinde ilgili İl Müdürlüğüne müracaatları halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler. Diğer unvanlardaki personelin atamaları il emrine yapılır.
(Mülga fıkra: 22/10/2009-27384 S.R.G. Yön/12.md.)
Başa dön
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 15.06.2010 - 22:06:09
Mesaj . Mesaj konusu : 

bluedrhgp demiş ki:
yeni mezun biri asistan olan eşinin yanına nasıl atama istiyor yani hangi kuraya katılıyor ya da ismi nasıl ve hangi listede çıkıyor?

zorunlu hizmet yükümlülüğü MAZERET DURUMU (EŞ VEYA SAĞLIK) ATAMA KURASINA katılıyorsun pbs üzerinden yapıyorsun.eğer mazeretin kabul edilirse sana sunulan mazeretine uygun yerlerden birini seçiyorsun eğer kabul edilmezse normal zorunlu kurasına başvuruyorsun .mazeret kurası normal zorunlu kurasından önce olduğu için bir hak kaybı olmuyor

Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 15.06.2010 - 22:21:02

arkadaslar benim sorumuda cevaplarsanız sevinirim ben bu sınavda üniversite hastanesi kazandım bundan 3 ay önce eşim 31. dönem kurasına katıldı (o sırada ben pratısyendım) ve red cevabı aldık ben asistanlıga basladıgımda tekrar es durumu kurası yapabilirmiyiz acaba
şimdiden teşekkür ederim
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım